Kontakt i zapisy do szkoły

 

Stowarzyszenie Edukacja Demokratyczna w Krakowie

ul. Zielna 57, Kraków

nr konta: 71 1140 2004 0000 3902 7580 1266

Zapraszamy do kontaktu z nami:

Agata Kula – 607 298 409;

Agata Kluczewska – 507 373 511;

Katarzyna Mitschke – 602 820 875.

Informacje o rekrutacji znajdują się TUTAJ.

________________________________________________

FAQ: 

Czy dzieci w szkole demokratycznej zdają egzaminy, jak dzieci w edukacji domowej?

Dzieci uczące się w szkole demokratycznej w Polsce są w świetle prawa dziećmi w edukacji domowej. Oznacza to, że realizują podstawę programową i otrzymują takie same świadectwa, jak dzieci uczęszczające do „tradycyjnej” szkoły. Nasi uczniowie egzaminy z podstawy programowej zdają w szkole wskazanej przez nas. Współpracujemy w tej sprawie ze Szkołą Kangurową w Krakowie i ze społecznym gimnazjum w Zabierzowie. W szczególnych przypadkach także z innymi szkołami, na przykład z warszawskim Salomonem.

Gdzie mieści się szkoła?

Nasza szkoła mieści się w starym domu z ogrodem przy ulicy Zielnej 57 na Starych Dębnikach w Krakowie.

Jak wygląda wyżywienie?

Wspólnie ustalamy najkorzystniejsze dla całej społeczności rozwiązanie. Długo korzystaliśmy z cateringu, który dostarczał nam zbilansowane posiłki z ekologicznych składników. Obecnie większość uczniów gotuje samodzielnie lub przynosi jedzenie z domu. Czasem gotujemy razem, w szkole, lub umawiamy się, że ktoś gotuje dla kilku osób. Dostępna jest wersja mięsna, wegetariańska i wegańska. Dzieci same decydują o tym, czy jedzą, co jedzą – i ile. Często same kupują sobie przekąski w pobliskim sklepie.

Ile kosztuje szkoła?

Proponowane miesięczne czesne to 950 zł. W uzasadnionych przypadkach podlega ono negocjacjom. Do kosztów czesnego należy doliczyć koszty wyżywienia.

Jak wygląda dzień w szkole?

Uczymy się i spędzamy czas w szkole na zasadach ustalanych wspólnie przez dzieci i mentorów. Generalnie dzieci robią, co chcą, wiele z nich po prostu odpoczywa po przejściach w szkołach systemowych, a my obserwujemy, towarzyszymy i kiedy trzeba, podsuwamy jakieś pomysły – choć tych akurat zazwyczaj nie brakuje! Nasi uczniowie czytają, piszą (scenariusze, opowiadania, a nawet książkę!), czasem wykonują coś ręcznie – np. grill, łuk, świeczki, tańczą, śpiewają, rysują, dyskutują, oglądają filmy, grają, uczą się – z podręczników i z życia, śpią, skaczą, chodzą na spacery, zwiedzają Kraków… To tylko mała część naszych codziennych zajęć. Mamy zebrania społeczności szkolnej.

Ile dzieci uczy się w szkole?

Uczy się u nas w tej chwili 16 uczniów w wieku od 7 do 18 lat. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc dla dzieci w różnym wieku.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Comments are closed